ADR®TEX

 • Dodaj recenzję:
 • Kod: 10285
 • Dostępność: Jest Jest
 • szt.
 • 218,00 zł

ADR®TEX jest tkaniną ekranującą pole elektromagnetyczne (PEM), która nie wymaga uziemienia. Do ekranowania wykorzystano metodę opracowaną przez ADR®Technology, w której absorpcję dielektryczną kompozytu można dopasować do żądanego zakresu częstotliwości ekranowania.

ADR®TEX zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez urządzenia telekomunikacyjne, takie jak telefony komórkowe, anteny stacji bazowych (2G GSM/GPRS, 3G UMTS/HSPA, 4G LTE, 5G), TV cyfrowa, radary, itp. Chroni nas również przed polem elektrycznym wytwarzanym przez kable oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne.

 

 

Przykładowe zastosowanie tkaniny ekranującej PEM (pole elektromagnetyczne).

Film prezentuje działanie tkaniny ADR TEX zastosowanej jako zasłona okienna. Za oknem widać nadajniki sieci komórkowych.

ADR TEX zapewnia dobrą regenerację organizmu w czasie snu ekranując przed negatywnym wpływem PEM. Badania pokazały, że cykl dobowy dzień-noc odgrywa istotną rolę w procesie „naprawiania” DNA w komórkach [1-4]. Jest to związane z tym, że w czasie nocnym nie ma światła słonecznego, którego promieniowanie UV uszkadza DNA, a aktywne produkty przemiany materii, które prowadzą również do uszkodzenia DNA, są w czasie nocy zminimalizowane.

 

Negatywny wpływ PEM na organizm ludzki polega przede wszystkim na zakłóceniu jego podstawowych czynności życiowych. Prądy elektryczne w ciele człowieka należą do normalnych funkcji życiowych: sygnały nerwowe polegają na przesyłaniu impulsów elektrycznych, elektrycznymi procesami jest również wiele reakcji biochemicznych od trawienia do aktywności mózgu. Można się, więc spodziewać, że długoczasowe działanie pola elektrycznego nawet o małym natężeniu może powodować złe samopoczucie [5]. Alarmującą jest publikacja amerykańska, z której wynika, że „smog elektromagnetyczny” przyczynia się do chorób cywilizacyjnych (choroby układu krążenia, rak, cukrzyca) w znacznie większym stopniu niż zmiana trybu życia [6].

Gwałtowne, niekontrolowane zwiększenie zużycia energii elektrycznej w XX wieku i rozwój elektroniki, informatyki, telekomunikacji, nawigacji satelitarnej oraz urządzeń diagnostycznych i przemysłowych skłania nie tylko do analizy zagrożeń cywilizacyjnych, ale również do opracowania metod ekranowania przed PEM. Ekrany pola elektromagnetycznego ADR®Technology są odpowiedzią na te wyzwania. Ekrany te są kompozytami -układami wielofazowymi i stanowią nowoczesne podejście do problemu ekranowania PEM, gdyż przez dobranie faz składowych, ich stosunków objętościowych i sposobu łączenia faz można zaprojektować ekrany o żądanym zakresie częstotliwości oraz efektywności ekranowania.

ADR TEX jest mikrokompozytem wykorzystującym metodę ekranowania PEM opracowaną przez ADR Technology. Matrycę tego kompozytu stanowi materiał utkany diagonalnie z trzech rodzajów nici: wiskozy, poliamidu oraz z przędzy poliestrowej z wprowadzonymi nitkami wykonanymi z metalu (INOX) o względnych stosunkach wagowych 44:36:20. Po utkaniu materiał został nasączony roztworem ADR SOL i wysuszony.

 

ADR®TEX

Tłumienie pola elektromagnetycznego dla niskich częstotliwości

 

ADR®TEX

Skutecznie ekranuje pole elektromagnetyczne wyższych częstotliwości. Dla 10 GHz wykazano tłumienie pola elektromagnetycznego na poziomie -35 dB (99,87%).

 
 

50 Hz rozkład pola elektrycznego
bez zastosowania ADR®TEX

50 Hz rozkład pola elektrycznego
z użyciem ADR®TEX pod materacem

50 Hz rozkład pola elektrycznego
z użyciem ADR®TEX pod materacem i kołdrą

 

Dane techniczne ADR TEX:

 • Kolor: Ecru-Biały.
 • Skład: wiskoza, poliamid, poliester/INOX, ADR SOL.
 • Gramatura: 130 g/m² +/- 5 %.
 • Stabilność wymiarów: +/- 5 %.

 

Asortyment ADR TEX:

ADR TEX produkowany jest w następujących rozmiarach:

 • 200 cm x 100 cm;
 • 200 cm x 160 cm;
 • 200 cm x 200 cm.

Na życzenie klienta dostępne są inne długości cięte z rolki o szerokości 200 cm z minimalnym krokiem 10 cm i minimalną długością 110 cm.

Dla potrzeb przemysłowych w ofercie są rolki o długościach: 2 m x 50 m, 2 m x 100 m.

 

MATY POD MATERACE

BALDACHIMY NAD ŁÓŻKIEM

PRZYMOCOWANE DO GÓRNEJ WARSTWY KOŁDRY

ZASŁONY

Zastosowanie ADR TEX:

 • Maty pod materace,
 • Maty – wierzchnia warstwa w kołdrze,
 • Warstwa przy produkcji materacy,
 • Baldachimy nad łóżkiem,
 • Zasłony,
 • Tkanina na odzież ochronną,
 • Ekran na ściany lub w ścianach.

 

Na bazie ADR TEX wytwarzane są następujące produkty:

 • ADR PAD – podkład pod laptop (13” i 15”)
 • ADR CHAIR – nakładka na krzesło (35 cm x 35 cm)

 

Informacja o jakości

Oferowana tkanina ekranująca jest najwyższej jakości, a ewentualne błędy podczas tkania nie dyskwalifikują jej działania oraz nie stanowią powodu do reklamacji. Tkanina cięta jest tzw. gorącym nożem, który tnie i nadtapia delikatnie tkaninę.

ADR TEX można prać ręczne jak i w pralce automatycznej w temp. do 30°C, cykl „pranie delikatne”, z użyciem dowolnego środka do prania.  Po pierwszym praniu może wystąpić skurcz, który jest charakterystyczny dla tego typu tkanin. Z tego powodu tkania jest szersza o wartość skurczu. Po wypraniu i wysuszeniu tkaninę można prasować co spowoduje przywrócenie jej ładnego wyglądu.