Ekstrakt wyciąg z tymianku wg Marii Treben 100ml

  • Dodaj recenzję:
  • 9231
  • Dostępność: Jest Jest
  • szt.
  • 55,46 zł

Ekstrakt wyciąg  z tymianku wg Marii Treben

100ml

 

 

 

Tymianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego jest często składnikiem nie tylko preparatów na trądzik, lecz także syropów na kaszel.

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) to zioło pochodzące z krajów basenu Morza Śródziemnego. Obecnie jest uprawiany w wielu państwach Europy i Ameryki, jak również w Polsce, gdzie kwitnie od czerwca do lipca.

WŁAŚCIWOŚCI:


Tymianek skutecznie wspomaga pracę:

    układu oddechowego - tymianek ma działanie przeciwbakteryjne i aseptyczne, dlatego skutecznie łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej. Działa także wykrztuśnie i rozkurczowo - tę właściwość wykorzystano w celu wyrobu syropów na kaszel suchy i mokry.

    układu pokarmowego - preparaty na bazie tymianku stosowane są w celu leczenia nieżytu żołądka, łagodzenia podrażnionych jelit i dolegliwości wątrobowych. Zapobiega także biegunce.

Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, ponieważ:

    łagodzi bóle reumatyczne (RZS)

    odkaża kanały zębowe

    łagodzi stany zapalne pochwy

Nadwrażliwość na efedrynę lub inne aminy sympatykomimetyczne. Nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu sercowo-naczyniowego, ciśnienie tętnicze >130/80 mm Hg u kobiet w ciąży, nadczynność tarczycy, cukrzyca, guz chromochłonny, łagodny rozrost gruczołu krokowego z zastojem moczu, jaskra z zamykającym się kątem przesączania. U osób z chorobą niedokrwienną serca zachować ostrożność ze względu na działanie chrono- i inotropowododatnie. Nie stosować u chorych przyjmujących inhibitory MAO (efedrynę można podać nie wcześniej niż 14 dni po odstawieniu leków z tej grupy) i glikozydy naparstnicy. Nie stosować u dzieci do 3. rż. Nie wolno podawać pozajelitowo efedryny, stosując halotan i inne wziewne środki znieczulające. Unikać długotrwałego stosowania u osób z nerwicą. Podczas długotrwałego stosowania nie zaobserwowano kumulacji leku w organizmie, obserwowano natomiast wystąpienie tolerancji i uzależnienia oraz niepokoju. Dzieci są mniej podatne na pobudzające działanie efedryny.


Tymianek przyjmuje się doustnie w postaci nalewek czy herbatek. Na skórę poleca się maści i okłady z zawartością tymianku. Olejek tymiankowy jest uważany za wysoce toksyczny i nie powinny być stosowane wewnętrznie.

Inne sposoby przyjmowania specyfiku obejmują 1-2 gramy ekstraktu w płynie lub 40 kropli nalewki (1:10 w 70% etanolu) do trzech razy dziennie.